Logo DANA
Logo DAN-POL
Home -> Poradnik -> Napisali o nas "Drzwi jak mebel"

Napisali o nas „Drzwi jak mebel”

2008-09-15 Oknonet

Dan-Pol istnieje od 1998 r. i jest generalnym dystrybutorem austriackiego producenta drzwi wewnętrznych marki DANA.
Rozmowa z Krzysztofem Belof, dyrektorem handlowym, wrocławski oddział Dan-Pol.

Karolina Cetera, Oknonet: Kilka słów o firmie DAN-POL…
Krzysztof Belof: Istniejemy od 1998 roku. Była to kontynuacja sprzedaży produktów austriackiej firmy Dana, rozpoczęta w firmie Thermoplast, z której właściwie wszyscy się wywodzimy. Potem rozpoczęła się nasza samodzielna przygoda i do dziś jesteśmy wyłącznym przedstawicielem Dana w Polsce. Firma Dana też zmieniła się nieco od 1998 roku. Wówczas miała za sobą historię 35 lat podboju rynków niemieckojęzycznych, przede wszystkim rynku austriackiego, szwajcarskiego i niemieckiego. W Austrii jest ona synonimem jakości i niezawodności wielkiego producenta masowego o nietuzinkowym i nowoczesnym wzornictwie. Podobnie jak najwięksi polscy producenci w zakresie wielkości sprzedaży. Natomiast jest to produkt plasujący się znacznie wyżej w profilu jakościowym.

K.C.: Proszę trochę więcej opowiedzieć o drzwiach Dana…
K.B.: Dana to praktycznie cały zakres drzwi wewnętrznych, czyli od bardzo klasycznych modeli po wyroby z pierwszej linii awangardy. Drzwi fornirowane, drzwi szklane, drzwi lakierowane, drzwi laminowane w HPL. To spowodowało, że Dana na wszystkich rynkach, na których startowała, odnosiła sukcesy i zdobywała akceptację. Wprowadzała zawsze taki rodzaj świeżości, który nie był powielaniem schematów czy konstrukcji. „Drzwi jak mebel” przez długie lata było hasłem towarzyszącym drzwiom Dana. Stąd też zapatrzenie się na trendy wzornicze, które obowiązują w meblach, kolorystykę, sposób prowadzenia powierzchni, ilość przeszkleń w stosunku do elementów pełnych. I to jest chyba najistotniejszy element wyróżniający drzwi Dana. Harmonijne wnętrze bez dysonansów, służące ładowi przestrzeni we wnętrzu.

K.C.: Jest to myślenie interesujące, ale przecież jakże logiczne...
K.B.: Tak, to jest faktycznie dobre spojrzenie, stąd bardzo duży udział tzw. drzwi płytowych, czyli prostych i gładkich konstrukcji w ofercie tego producenta. One czasem są w sposób szalenie ciekawy rozbudowywane, z jakąś aplikacją, czy fornirem, która wchodzi dosyć mocno do wzornictwa drzwi właśnie, czy jeszcze jakimś frezem, detalem, który rozbudza. To wszystko jest właśnie takim elementem harmonii z wzornictwem meblowym. Ostatni rok przyniósł bardzo dużo nowości związanych z obecnością naturalnych elementów kafli w drzwiach. Jest to propozycja nietuzinkowa, ciekawa, spotyka się z zainteresowaniem klientów.

K.C.: A jak wyglądają drzwi Dana od strony technicznej?
K.B.: Jako producent masowy, Dana zapewnia użytkownikowi wyjątkową powtarzalność wykonanego elementu. To pozwala wyeliminować błędy i doprowadzić dany rodzaj produktu, czy to ościeżnice, skrzydło, czy jakiś rodzaj wyposażenia, do stanu jak najmniej przeszkadzającego użytkownikowi w czerpaniu pełnej radości z eksploatacji. Bo najtrudniejszą barierą, którą muszą przełamać mali producenci, to jest utrzymać wysoką jakość, wysoką powtarzalność egzemplarzy.

Dla przykładu, drzwi np. białe lakierowane są sześciokrotnie lakierami wodnymi.

Przez lata przekonaliśmy się, te elementy techniczne i konstrukcyjne drzwi Dana są najpierw dobrze przemyślane technicznie, dobrze i trwale skonstruowane. Dana tworzy konstrukcje proste, trwałe, dobrze wykonane, dobrze montujące się. Stąd właśnie nasi dystrybutorzy mają stosunkowo ułatwione zadanie, bo oferują produkt, jak to się mówi, „z paczki”, który pasuje do otworu i już. Natomiast Dana produkuje też drzwi specjalistyczne, czyli drzwi przeciwpożarowe, zarówno EI 60 minutowe, jak i EI30 minutowe, drzwi akustyczne, drzwi do służby zdrowia w tym specjalistyczne drzwi do szpitali, drzwi przesuwne, wahadłowe i wiele innych. Wszystkie te elementy posiadają niezbędne certyfikaty dopuszczające na rynek polski.

K.C.: Jak wygląda sprzedaż i dystrybucja w Waszej firmie?
K.B.: My jesteśmy generalnym dystrybutorem, który składa zamówienia firmie Dana. Posiadamy dosyć dobrze funkcjonującą sieć dealerską, którzy są w różnych częściach Polski. Sa też firmy budowlane coraz chętniej zakupujące u nas. Mamy chyba najkrótsze terminy w tej chwili w Europie. Potrafimy wykonać dostawę kilkuset elementów w przeciągu 14 dni roboczych.  Więc faktycznie jest to olbrzymi handicap dla tych, którzy potrzebują wyrobu sprawdzonego, certyfikowanego, powtarzalnego i potrzebują go szybko i w dobrej cenie.

K.C.: Jak wyglądają plany rozwoju?
K.B.: Produktów, również nowości, jest tak dużo, że nie mieszczą się w naszych salonach i to jest dla nas olbrzymie wyzwanie biorąc pod uwagę, że jesteśmy firmą stosunkowo niedużą. Ze szczególnym zainteresowaniem obserwujemy segment związany z firmami budowlanymi i obiektami służby zdrowia, biurowymi czy hotelami. Tutaj mamy bardzo dobrą i ciekawą propozycję. W tym segmencie obserwujemy największy wzrost dynamiki. Firmy budowlane zwracają się do nas coraz częściej i coraz chętniej, widząc bardzo terminową obsługę, produkt łatwy do sprzedania, bez reklamacji. Natomiast równoległy kanał to jest coraz mocniejsze pozycjonowanie się wśród klientów indywidualnych, którym mamy do zaoferowania właśnie dobrą jakość i ceny. Staramy się również o bardzo dobrą obsługę techniczną zamówień. I ten segment będzie wzrastał razem ze wzrostem zasobności naszych portfeli.

Dziękuję za rozmowę.

Projekt: Softkom | Wykonanie: FreeTree