Logo DANA
Logo DAN-POL
Home -> Poradnik -> Drzwi wahadłowe

Drzwi wahadłowe

Drzwi wahadłowe DANA, to specyficzny rodzaj drzwi wewnętrznych. Stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie trzeba oddzielić od siebie dwa pomieszczenia w sposób jak najmniej utrudniający przemieszczanie się pomiędzy nimi. Ich zasada działania polega na tym, że dzięki specjalnym zawiasom, mogą być otwierane zarówno przez pchnięcie, jak i pociągnięcie do siebie. Po przejściu osoby skrzydło lub skrzydła samoczynnie wracają do pozycji wyjściowej.

Zastosowanie

Ze względu na warunki klimatyczne, drzwi wahadłowe w naszym kraju wykorzystywane są jako wewnętrzne. Najczęściej spotykamy je w restauracjach, pubach, szpitalach, a także innych budynkach użyteczności publicznej.

Firma DANA posiada także wersję dedykowaną dla klienta prywatnego. Są to drzwi wahadłowe szklane, które proponujemy do zastosowań wiatrołapowych.

Idealne rozwiązanie, które daje nam maksymalnie dużo światła w często ciemnym i małym wiatrołapie oraz pozwala nam zawsze przechodzić przez drzwi bez potrzeby odkładania zakupów, walizek itp. Drzwi wahadłowe DANA, osadzone systemowo w ościeżnicach DANA, które wyglądają identycznie jak każda inna ościeżnica do drzwi wewnętrznych drewnianych lub drzwi szklanych, pozwalają nam zachować ten sam charakter i wygląd drzwi w całym domu. Przechodząc przez drzwi wahadłowe wiatrołapowe, nigdy nie musimy robić kroku w tył, zawsze pchając te drzwi przed siebie. W sytuacji kiedy przyjmujemy gości i kilka osób nagle znajdzie się w małym wiatrołapie, unikniemy sytuacji kiedy nasi goście poczują się nie komfortowo, wchodząc jeden na drugiego przy otwieraniu drzwi kierunkowych – przymykowych.

Drzwi wahadłowe drewniane oraz szklane występują jako wersje dwuskrzydłowe oraz  jednoskrzydłowe. Możliwe jest także skonstruowanie drzwi z naświetlami bocznymi lub z naświetlem górnym.

Drzwi wahadłowe są skonstruowane w ten sposób, że ich skrzydła otwierają się swobodnie w obie strony. Nie ma potrzeby każdorazowego ich zamykania, gdyż samoczynnie wracają na swoje zasadnicze pozycje. Jest to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie szybkie przejście z jednego pomieszczenia do drugiego bywa doceniane, a nawet wskazane. Takim przykładem są przede wszystkim szpitale, przychodnie, domy opieki społecznej, a także wspomniane wcześniej restauracje, gdzie obsługa często ma zajęte obie ręce talerzami i musi sprawnie i bezpiecznie wnieść je na salę.

Materiał wykonania

Tego rodzaju drzwi kojarzą nam się ze stylowymi, drewnianymi drzwiami z westernowych saloonów. Jednak współcześnie są to raczej pełnowymiarowe drzwi wykonywane z różnych materiałów. Wszystko zależy od miejsca, w jakim są wykorzystywane. Marka DANA proponuje drzwi do budynków użyteczności publicznej jako drzwi pełne, najczęściej z przeszkleniem typu Bulaj, pokryte laminatem HPL o grubości 1,0mm lub 2,0mm lub jeśli wymagają tego względy estetyczne w wersji fornirowanej.

Zalety i wady

O zaletach tych drzwi zostało już wspomniane wyżej. Największą jest to, że z łatwością się otwierają, co ułatwia szybkie przejście pomiędzy nimi bez konieczności używania rąk, które mogą być zajęte popychaniem wózka, łóżka szpitalnego czy tez przenoszeniem naczyń. Doceniają je również osoby niepełnosprawne mające problemy z poruszaniem się.

Zdecydowanym minusem jest znacznie większa przestrzeń potrzebna do ich otwarcia (dotyczy bowiem obu stron) oraz to, że nie nadają się do całkowitego ich zabezpieczenia przed niechcianymi gośćmi. Wyjątkiem będzie tu zastosowanie zamka pod wkładkę cylindryczną w drzwiach drewnianych, jednak drzwi takie jesteśmy w stanie unieruchomić tylko poprzez zamknięcie kluczem, np. po skończonej pracy.

Projekt: Softkom | Wykonanie: FreeTree