Logo DANA
Logo DAN-POL
Home -> Poradnik -> Drzwi fornirowane czy lakierowane?

Drzwi fornirowane czy lakierowane?

Co jakiś czas następuje we wzornictwie wnętrz mieszkalnych i użytkowych zmiana elementów wyposażenia czy dekoracji, wynikająca z nowych funkcji przedmiotów lub pomieszczeń. Przeprowadzamy remont czy wręcz budujemy nową substancję. Wszystkim tym zmianom towarzyszy paleta barw, które uznajemy za współgrające. Kładziemy drewniane czy kamienne podłogi, malujemy ściany na różne kolory, używamy tapet. Zmiany te dotyczą także kolorystyki drzwi.

Ponieważ sprzedajemy austriackie drzwi marki DANA, chcemy podzielić się kilkoma obserwacjami zauważonych trendów dotyczących wyboru drzwi, wśród odwiedzających nas klientów.

Generalnie, daje się zauważyć zniechęcenie klientów do stosowania drzwi w egzotycznych fornirach, nieznanych nam gatunków drzew. Najwidoczniej boom jaki wywołał masowy import podłóg z drewna egzotycznego (lub ich laminatowych odpowiedników)powoli opada. Poszukiwana zgodność barw w układzie: podłoga, drzwi, okna, powoli wypuszcza ze swego uścisku okna, jako element obecnie niezależny, istotny raczej w odniesieniu do stolarki zewnętrznej czy elewacji. Ogromna rozmaitość kolorystyczna podłóg panelowych (głównie laminowanych), powiększyła także paletę tradycyjnej tonacji barw, a co za tym idzie, oczekiwanej tonacji kolorystycznej drzwi. I tu występuje często zdziwienie klientów, gdyż w obszarze kolorystyki drzwi, paleta barw i powierzchni jest znacznie bardziej zawężona, w zasadzie, u wszystkich producentów.

Oczekiwanie zgodności tonacji podłoga-drzwi, skłoniło markę DANA do poszerzenia palety kolorystycznej drzwi o dodatkowe barwy. Nie są to jednak nowe forniry, ale lakiery kryjące. Propozycja ta, znajduje co raz większe grono zwolenników, powoli ale systematycznie, odbierając punkty ofercie drzwi fornirowanych. W zainteresowaniu lakierowanymi drzwiami DANA, wyraźnie wyróżniane są trendy drzwi białych oraz drzwi lakierowanych w kolorach ecru, grafit, popielaty. Dostępność wzorów drzwi w kolorze białym jest bardzo szeroka, od klasyki do nowoczesności. Szarość, oferowana jest raczej we wzornictwie neutralnym lub nowoczesnym. Wyróżniającym elementem w tej ofercie jest bardzo wysoka jakość powłok lakierniczych (6 krotne lakierowanie kurtynowe) wzmacniająca wrażenie świeżości i czystości. Aksamitna i bardzo trwała powierzchnia drzwi lakierowanych DANA to jest to co nas wyróżnia. Bardzo dobrze przyjmowanym przez klientów elementem uzupełniającym w ofercie drzwi lakierowanych, są wzory z intarsją drewna lub ciekawych faktur laminatów.

A co z fornirami? Powrót do klasycznych gatunków drewna w podłogach (dąb, jesion) oraz ich laminatowych odpowiedników, wyraźnie ograniczył zainteresowanie w drzwiach barwami czerwieni (drzwi w fornirach mahoń, czereśnia). DANA w zeszłym roku zaprezentowała kolekcję nazwaną Struktura dedykowaną dla klientów poszukujących drzwi o powierzchni ryflowanej z wyrazistym usłojeniem dębu lub modrzewia, które w swoim wyglądzie są bardzo nowoczesne i nie przypominają drzwi stylizowanych na stare. Zwolennicy fornirów, chętnie wybierają w zakresie drzwi właśnie dąb naturalny, kontrastowy orzech satynowy lub jesion. Jak podkreślają obecnie klienci, ich poszukiwania w zakresie drzwi, dotyczą prostoty formy, praktyczności oraz  ponadczasowej elegancji. 

Wydaje się zatem, że  oferta drzwi DANA 2013/2014, została przygotowana bardzo trafnie dla uzyskania szerokiej akceptacji nabywców. Warto przekonać się o tym  osobiście rozważając zakup drzwi do mieszkania, domu czy innej inwestycji.

Projekt: Softkom | Wykonanie: FreeTree